Łukasz Bednarski - strona domowa

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

r.
Imieniny:

Jesteś w dziale: ROZTOCZE

Roztocze Zachodnie

DZIAŁ: ROZTOCZE
| Informacje ogólne o Roztoczu | Roztocze Wschodnie | Roztocze Środkowe | Roztocze Zachodnie | Roztoczański Park Narodowy | Parki Krajobrazowe i Puszcza Solska | Galeria zdjęć z Roztocza |

LogoRoztocze1

ROZTOCZE ZACHODNIE


THE WESTERN ROZTOCZE

LogoRoztocze2


Roztocze Zachodnie - Roztocze Zachodnie zajmuje teren pomiędzy Kraśnikiem a Szczebrzeszynem. Zwane jest również lessowym, ponieważ pokrywa je gruba warstwa lessu. Niekiedy określane jest jako Roztocze Gorajskie lub Szczebrzeszyńskie. W istocie są to dwie części Roztocza Zachodniego, oddzielone szeroką doliną Gorajca. Charakterystyczne dla tych terenów jest występowanie długich i suchych dolin rozdzielających wzgórza. Najpiękniejsze są plątaniny ciągnących się na kilka kilometrów i głębokich na 20 metrów wąwozów i ich bocznych odgałęzień. Pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem tworzą one potężny kompleks zwany "Piekiełkiem". Wąwozowe zbocza porasta las grabowo-bukowy, a pozostałe tereny głównie las sosnowy. Jest to zarazem obszar najuboższy w lasy, zajmują one bowiem obecnie jedynie 10% powierzchni tej części Roztocza. Przyczyną jest masowa wycinka drzew przeprowadzana w celu pozyskania żyznej gleby pod uprawy rolnicze. Najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego to Dąbrowa (343 m n.p.m.). Atrakcją jest zespól źródeł w Zaporzu - pomnik przyrody.


ATRAKCJE ROZTOCZA ZACHODNIEGO

Od strony krajobrazowej warto poznać wysychające bagno Tałandy koło Panasówki, wzniesienie Dąbrowa koło Lipowca, na płn. znajduje się malowniczy punkt Roztocza Zachodniego - dobrze zachowane grodzisko w Sąsiadce (Sutiejsk). Stąd blisko już do znanego sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy. Wymienić warto też kościół we wsi Mokrelipie i ciekawy, położony na grodzisku, cmentarz w Batorzu.


SZLAKI I ŚCIEŻKI TURYSTYCZNE

Szlaki rowerowe:
1. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, odcinek Kraśnik - Zwierzyniec (100 km). Szlak prowadzi głównie lokalnymi szosami, jednak bardzo malowniczymi i o niewielkim natężeniu ruchu. Najciekawsze odcinki to Błażek - Batorz - Otrocz - Chrzanów (okolice Batorza i Otroczy godne są dokładniejszej penetracji), Goraj - Hosznia Ordynacka - Radecznica, oraz Dzielce - Szczebrzeszyn.
2. Szlak "pogranicze regionów" Biłgoraj - Wzgórze Polak - Biłgoraj. Najciekawszy odcinek prowadzi grzbietową ścieżką w okolicy Panasówki. W rejonie historycznego wzniesienia Polak szlak prowadzi przez Roztoczański Park Narodowy.

Szlaki piesze:
1. Najważniejszy jest szlak "centralny" (znaki niebieskie). Zaczyna się on w Bełżcu, a przez Roztocze Zachodnie prowadzi on na odcinku Zwierzyniec PKP - Szastarka, 75 km. Po drodze wiele atrakcji, m.in. wędrujemy przez Wzgórza Szczebrzeszyńskie, za Kawęczynkiem przechodzimy na przez wąwozy "Piekiełka" (las "Cetnar", dalej mijamy grodzisko w Sąsiadce, klasztor bernardynów na Łysej Górze w Radecznicy (znane sanktuarium św. Antoniego), dalej Huta Turobińska i - już w okolicy Batorza - Sowia Góra - miejsce bitwy oddziału Marcina "Lelewela" Borelowskiego (jego grób znajduje się na cmentarzu w Batorzu).
2. Uzupełniający charakter ma szlak czarny "łącznikowy" Zwierzyniec - Lipowiec (znaki czarne), 12 km, stanowiący alternatywną wersję szlaku centralnego na tym odcinku, w Lipowcu z nim zresztą się łączący (koniec szlaku na drugim końcu Lipowca, przy znakach żółtych szlaku "roztoczańskiego"). W czasie wędrówki wspinamy się na najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego - Dąbrowę.
3. Fragment szlaku żółtego "roztoczańskiego" na odcinku Zwierzyniec - Lipowiec - Hedwiżyn (znaki żółte), 28,5 km. W okolicy Panasówki od szlaku odbija ścieżka dydaktyczna na wzgórze Polak. Pomiędzy Lipowcem a Hedwiżynem szlak prowadził niegdyś skrajem ciekawego Bagna Tałandy, obecnie też interesująco: zobaczymy kapliczkę św. Antoniego postawioną przy źródełkach w Trzęsinach i kamieniołomy w Żelebsku.
4. Szlak "historyczny". Zaczyna się on na Porytowym Wzgórzu w Lasach Janowskich, przez Roztocze Zachodnie prowadzi odcinek Janów Lubelski - Sowia Góra (znaki żółte), 25 km.
5.Scieżka dydaktyczna Szczebrzeszyn - Kawęczynek (znaki czerwone)
6.Fragment szlaku "partyzanckiego" na odcinku Szczebrzeszyn - Szperówka (znaki czerwone), 11 km. Krótka, acz ciekawa, wizyta w wąwozowym "Piekiełku".


CIEKAWOSTKI

Warto polecić szczególnej uwadze odwiedzenie miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym. Najpierw warto wybrać się w okolice Panasówki. Stąd udajemy się w stronę Zwierzyńca za znakami żółtymi szlaku "roztoczańskiego". Na skraju lasu napotykamy drogowskazy ścieżki dydaktycznej. Prowadzą one na wzgórze Polak. Tam, wśród pól kępa drzew - w niej ukryty jest pomnik upamiętniający bitwę, która rozegrała się tu 3 września 1863 r. Ok. 700 powstańców zmierzyło się z 4000 żołnierzy carskich. Powstańcy zwyciężyli! Poległych upamiętnia mogiła w Zwierzyńcu znajdująca sie przy ulicy Biłgorajskiej (przy szlaku cnetralnym niebieskim). Część zgrupowania polskiego pod wodzą słynnego Marcina "Lelewela" Borelowskiego udała się stąd w stronę Batorza. Tu, pod Sowią Górą, 6 IX 1863 r. doszło do kolejnej potyczki. Poległ "Lelewel", a jego oddział został rozbity. W miejscu bitwy wzniesiono symboliczny kopiec (dojście z Batorza za szlakiem niebieskim "centralnym", lub żółtym janowskim "historycznym"). Mogiły powstańców, w tym samego Borelowskiego, odnaleźć można na cmentarzu parafialnym w Batorzu.

BAZA TURYSTYCZNA

Najlepiej rozwinięta baza noclegowa jest w Zwierzyńcu i okolicach. Wskazać można by także na kwatery agroturystyczne w okolicy Batorza oraz bazę hotelowo-wypoczynkową w Janowie Lubelskim. Poza tym funkcjonują schroniska turystyczne w Zwierzyńcu i Szczebrzeszynie.THE WESTERN ROZTOCZE

The Western Roztocze - mostly loessial and with the highest peak rising up to 344 m - is a forested terrain indented with deep gorges and covered with meadows and grazing lands on fairly steep hill slopes. Some gorges are a few kilometres long and over 20 metres deep. The desire to preserve this topographical diversity and natural wealth has resulted in the establishment of the Szczebrzeszyn Landscape Park.